Jedną z najlepszy rzeczy, które mogą nam pomóc lepiej zaplanować karierę i życie, są testy osobowości. Określają one, do czego mamy predyspozycje i w jakim kierunku powinniśmy podążać, aby znaleźć lepsze życie. Testów osobowości jest wiele, ale jednym z najpopularniejszych jest test 16Personalities, czyli test 16 osobowości.

Czym jest test 16Personalities

Test 16 osobowości to test, który sprawdza nasze cztery indywidualne wymiary, i na ich podstawie przyporządkowuje nas do jednej z 16 konkretnych osobowości. Test został wymyślony przez dwie panie, matkę i córkę – Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs, i dopracowywany przez wiele lat i wielu psychologów.

Aspekty, które bada test, to:

Wymiar energii, czyli skąd czerpiesz energię. Czy wolisz ładować baterie, będąc samemu (introversion) czy jednak wolisz spędzać czas z innymi (extraversion)

Wymiar informacji, czyli jak szukasz informacji, którym ufasz. Czy kierujesz się poznaniem (sensing) czy jednak intuicją (intuition).

Wymiar decyzji, czyli jak podejmujesz decyzje. Wolisz je przemyśleć (thinking) czy poddać się uczuciom (feeling).

Wymiar relacji, czyli jak komunikujesz się i jaką masz relację ze światem. Czy wolisz osądzać (judging) czy obserwować (perceiving)

Dzięki odpowiedzi na pytania test przyporządkuje ci w każdym aspekcie to, czym bardziej kierujesz się w życiu, i na podstawie tego uzyskasz swoją osobowość. Tylko czym ona jest?

Typy osobowości

Osobowość to zestaw cech i wartości, którymi dana osoba się kieruje. Test 16Personalities określa z góry, jakie te osobowości są, na podstawie wielu lat badań i testów, i zwykle jest dosyć trafny.

Problemem tutaj jest to, że ten test, jak i każdy inny test osobowości, nie powinien być czytany jeden do jednego. Człowiek jest zbyt skomplikowany, aby zdołać go opisać na podstawie kilkudziesięciu pytań. Dlatego właśnie warto ten test zrobić, żeby wiedzieć ogólnie, jaką ma się osobowość, ale trzeba to przemyśleć i dostosować do swojego życia.

Te 16 osobowości, które występują w teście, to:

Jak wykonać test

Aby wykonać test, wystarczy wejść na stronę https://www.16personalities.com/pl i zacząć wykonywać. Na tej stronie również znajdziesz opis każdej osobowości, dzięki czemu możesz zawsze wracać do tego opisu. Test jest darmowy i nie za długi, więc warto poświęcić na niego chwilę czasu.

Czy warto?

Moim zdaniem warto zrobić ten test. Nie powinien być to wyznacznik tego, co będziesz w życiu robić, ale raczej ogólny kierunek. Podobnie, jak w teście Gallupa (jego opis możesz znaleźć tutaj – https://www.jakrobicwiecej.pl/test-gallupa/ ), zakładaj, że tylko część opisu pasuje do Ciebie.

Moim wynikiem jest działacz – osoba woląca więzy towarzyskie niż czystą logikę:

Podsumowanie

Test 16Personalities może pomóc w kolejnych krokach Twojej kariery oraz w życiu prywatnym. Nie wierz mu jednak bezgranicznie, jak przy każdym teście, przemyśl dokładnie jego wyniki i dostosuj do swojego życia. Jeżeli to zrobisz, uzyskasz dobra pomoc w życiu i poszukiwaniu tego, co chcesz w życiu robić.