W obecnym świecie wszyscy chcą być coraz efektywniejsi. Chcą robić więcej, działać szybciej, marnować mniej czasu, robić więcej rzeczy naraz. Tylko czy w tym pędzie po efektywność nie zgubiliśmy pierwotnego sensu? Dzisiaj przedstawiam Ci listę 9 powodów, dlaczego warto być efektywnym i robić więcej.

Czym jest efektywność?

Efektywność z definicji to rezultat podjętych działań, opisany stosunkiem uzyskanych efektów do poniesionych kosztów. Według innej definicji efektywność to też miara skuteczności i sprawności. Brzmi na razie zrozumiale, tylko jak to przenieść na nas? W efektywności chodzi o to, żeby zrobić jak najwięcej, przy jak najmniejszej pracy lub zasobach. Tyle teorii. Co jednak jeżeli chcemy być efektywni w życiu?

Efektywność nierozerwalnie łączy się z zarządzaniem czasem. Dokładniej mówiąc, zarządzaniem sobą w czasie, gdyż czasu nie da się kontrolować. Aby być efektywnym w życiu, należy robić więcej niż dotychczas, wydawać na to mniej czasu, pieniędzy czy energii, i dobrze zarządzać sobą w czasie.

Robienie więcej nie oznacza, że musisz koniecznie pracować jeszcze więcej, cały dzień, nie oznacza też, że musisz każdą chwilę planować i zapełniać zajęciami. Robienie więcej oznacza, że każdego dnia poprawiasz swoje wyniki o co najmniej 1% w stosunku do dnia poprzedniego. Codziennie będziesz lepszym biegaczem, lepszym pracownikiem, lepszym partnerem czy przyjacielem, czy lepszym w swoim hobby. Rób więcej, niż początkowo Ci się chciało, dzięki czemu Twoje życie będzie coraz lepsze. Tak naprawdę cała idea mojego bloga może się zamknąć w jednym zdaniu: „Jak robić więcej, robiąc mniej”.

Zarządzanie czasem to po prostu mienie swojego czasu pod kontrolą. Kiedy planujesz coś zrobić o określonej godzinie, i tak godzina nadchodzi, nie kłóć się z kalendarzem ani nie wymyślaj wymówek. Po prostu to zrób. Zarządzać czasem można na wiele sposobów. Można na przykład planować każdą godzinę, można planować bloki godzin na określone czynności, a można po prostu w kalendarzu zapisać to, co tego dnia chcesz zrobić, i zrobić to kiedy chcesz. To tylko kilka przykładów, szerzej omówię to w innych wpisach.

Dlaczego warto robić więcej?

Skoro wiesz już, czym jest efektywność, dowiedz się, dlaczego być warto efektywnym i robić więcej.

1. Efektywność buduje w Tobie poczucie sprawczości

Jeżeli planujesz jakieś zadania, i je robisz, codziennie budujesz w sobie poczucie, że możesz sobie zaufać. Że możesz liczyć na siebie, że zrobisz to, co musisz, ale niekoniecznie Ci się chce. To się nazywa poczucie sprawczości, wewnętrzna moc do robienia rzeczy, czy nam się podobają, czy nie. Kiedy nie wierzymy sobie, cokolwiek byśmy nie planowali, czy dieta, czy trening, czy nauka, czy praca, bardzo szybko znajdziemy wymówki, aby tego nie robić. Mając wysokie poczucie sprawczości, kiedy raz powiesz sobie „robię to”, nie będzie wymówek. Zrobisz to, co chcesz.

2. Efektywność motywuje

Jeżeli zakładasz sobie zrobienie czegoś, i to robisz, dostajesz też mały zastrzyk motywacji. Wygrywasz ze sobą. Ta motywacja może sprawić, że będziesz robić kolejne zadania. Nie ważne, czy dobrze, czy źle, wykonanie zadania, które było zaplanowane, zmotywuje Cię do dalszego działania.

3. Masz więcej wolnego czasu

Jeżeli zrobisz coś efektywnie i szybko, tak naprawdę zostanie Ci więcej czasu na odpoczynek, hobby czy cokolwiek innego. Raz poświęcając czas, aby nauczyć się efektywnego wykonywania pracy, już po kilku dniach zauważysz, że ten czas się zwrócił i teraz masz go więcej. Dzięki temu albo zyskasz wolne, albo więcej czasu na bezstresowe zrobienie zadań.

4. Brak stresu

Jeżeli efektywnie zaplanujesz, co musisz zrobić w dzień, przeważnie kończysz bardzo szybko, i resztę dnia masz wolną. Nie stresujesz się terminami, tym, że już jest 16 i trzeba wychodzić z pracy, a zadania nie są zrobione, czy tym, że ktoś czeka na Twoją pracę. Przychodzisz, robisz swoje, kończysz, czas na relaks i zero stresu.

5. Efektywność powoduje rozwój

Aby być efektywniejszym, zaczniesz się uczyć i rozwijać. Czy to techniki produktywności, czy Twoja praca, czy Twoje hobby, na pewno zaczniesz szukać wiedzy. Dzięki temu będziesz coraz lepiej robić to, co chcesz robić, i coraz więcej umieć. To wszystko dzięki ciągłemu rozwojowi i nauce, która po pewnym czasie przestanie być przykrym obowiązkiem, a zacznie być przyjemnym zadaniem, które też możesz zaplanować.

6. Efektywność jest podziwiana

Na pewno znasz osoby, które są bardzo produktywne i efektywne. Chcemy tego czy nie, większość z nas podziwia czy wręcz zazdrości takim osobom. Te osoby są podziwiane, obgadywane, proszone o radę czy pomoc, czy szybciej awansują. Zamiast podziwiać takie osoby, stań się taką osobą. Poproś je o pomoc, o wiedzę, notuj wszystko, czym się podzielą, i staraj się nauczyć tyle, co one. Nie podziwiaj, ucz się od nich, a w niedługim czasie będziesz tam, gdzie te osoby, i to Ciebie będą podziwiać.

7. Efektywność wpływa na innych

Kiedy jesteś osobą efektywną, zaczynasz wpływać na innych. Czy to im pomagasz w pracy, czy pytają się Cię o coś, czy ułatwiasz coś, poza podziwem zaczynasz mieć wpływ na innych. Ludzie zaczynają pytać Cię o zdanie nawet poza Twoim tematem, czy proszą o pomoc w tematach niezwiązanych z produktywnością. Zaczynasz poznawać innych ludzi, czy poznawać ich lepiej. Zaczynasz być kimś, kto ma realny wpływ.

8. Budowanie poczucia własnej wartości

Efektywność, między innymi przez uczucie sprawczości, buduje twoje poczucie wartości. Robisz to, co planujesz zrobić, więc ufasz sobie. Ludzie proszą Cię o pomoc, pytają o zdanie. Jesteś podziwiany. Jesteś coraz mądrzejszy, masz więcej czasu, a dodatkowo nie masz stresu, jak większość ludzi na około. To wszystko sprawia, że Twoje poczucie wartości zwiększy się nieprawdopodobnie mocno. To jeszcze bardziej poprawi Twoje życie.

9. Efektywność to fajna podróż

Efektywność, to poza tym wszystkim wyżej, po prostu fajna podróż. Fajnie jest odkrywać nowe techniki, codziennie uczyć się czegoś nowego, co dwa tygodnie widzieć realne wyniki swojej ciężkiej pracy. Miło jest, kiedy ktoś nas docenia, kiedy my sami siebie doceniamy, i sami sobie zaczynamy ufać. To wszystko sprawia, że nauka bycia efektywnym naprawdę zaczyna się nam podobać.

Podsumowanie

Jak widzisz, nauka efektywności ma sporo plusów. Trzeba początkowo poświęcić sporo czasu, ale im dalej w naukę, tym prościej. Po roku nie poznasz siebie, i pod względem psychicznym, i w wynikach pracy, i w hobby, wszędzie będziesz lepszym człowiekiem. Dlatego z całego serca polecam Ci naukę bycia efektywnym.