Przez bardzo długi czas nie wiedziałem, co chcę robić w życiu. Motałem się między kilkoma zawodami, różnymi technologiami, różnymi grupami ludzi. Wydawało mi się, że wiem, co chcę robić i kim być, jednak im dalej w życie, tym bardziej czułem się zagubiony. Teraz jednak mam jasno określony cel. W poniższym wpisie pomogę go znaleźć także dla Ciebie. Czas dowiedzieć się, co chcesz robić w życiu!

Po co szukać tego, co się chce robić w życiu?

Jeżeli zastanawiasz się, po co szukać tego, co chcesz robić w życiu, odpowiedź jest prosta – żeby ŻYĆ. Ale nie żyć, tylko ŻYĆ! Nie wegetować w pracy, której nie lubisz czy walczyć z wypaleniem zawodowym. Nie siedzieć bez sensu przez kolejne wiele, wiele lat. Na pewno znasz ludzi, którzy cali błyszczą, kiedy mówią o swojej pracy. To nie są magiczni wybrańcy, którzy za pomocą czarnej magii zaczarowali swoje życie w pasmo sukcesów. To zwykli ludzie, jak ja czy Ty. Oni jednak cieszą się ze swojej pracy.

Zostawmy jednak przypadki skrajne. To, co chcesz w życiu robić, pomaga Ci codziennie wstać. Pomaga ci zwalczyć rutynę i znudzenie, a czasami gniew, niechęć czy nudę w pracy. Pozwala Ci mieć spokój w głowie. Bo w końcu to nie jest tak, że MUSISZ coś robić. Ty CHCESZ to robić. I właśnie to chcenie pomaga w złych momentach. A ich będzie sporo, uwierz mi.

Jest mała szansa, że będziesz tym wybrańcem, czarownikiem życia. Przeważnie, odnalezienie tego, co chcesz robić w życiu, pozwoli ci żyć po prostu w spokoju. Nie martwić się pracą. Pozwoli ci znaleźć siły na robienie czasami tego, czego nie chcesz. Ułatwi karierę, a kto wie, może ułatwi też awans. Nie wegetuj jak Janusz Pawlacz w popularnej paście. Żyj!

Janusz Pawlacz, lat 50, nic w życiu nie osiągnął, nigdzie nie był, nic nie widział, nigdy nie żył.

Jak długo szukać?

Tyle, ile trzeba. Nie poddawaj się. Nigdy. Każdy ma to, co chce w życiu robić. Jeżeli nie wiesz tego teraz, super. To znaczy, że masz jeszcze sporo rzeczy do spróbowania, zanim znajdziesz to coś. Szukaj i nie patrz ani na czas, ani na innych.

Niektórym to zajmuje kilka miesięcy, innym kilkadziesiąt lat, a jeszcze innym do końca życia nie dane jest znaleźć tego czegoś. Nie przestawaj jednak. Każdy, nawet mały krok, przybliża Cię do znalezienia tego czegoś. Możesz słyszeć, że to nie ma sensu, że trzeba być takim, jak inni. Że trzeba iść na studia, po nich znaleźć pracę w korpo i do końca życia pracować tam dziękując za nadgodziny i brak zwolnienia. Że tak wszyscy robią i tak trzeba.

Nieprawda. Nie musisz tego robić. Możesz w międzyczasie szukać tego, co chcesz w życiu robić. A kiedy znajdziesz to coś, rób to. Może Twoje życie się nie zmieni, a może zmieni się diametralnie, tego nie wiesz. Wiesz natomiast na pewno, że jeżeli się poddasz i przestaniesz szukać, nic się nie zmieni. Dalej będzie dokładnie tak samo. Przeważnie tak samo źle.

Jak szukać?

Skoro wiesz, że musisz zacząć szukać i się nie poddawać, czas dowiedzieć się, jak znaleźć to, co chcesz w życiu robić. Podejdę do tematu od dwóch stron. Od strony nastawienia i działania. Obydwie strony podają inne rozwiązanie i pomoc w poszukiwaniach, ale polecam zapoznać się z obydwoma. Im więcej rzeczy zrobisz, tym będziesz miał łatwiej (co nie znaczy, że łatwo).

Nastawienie

Bardzo często to nasze nastawienie nie pozwala nam na znalezienie tego, co chcemy robić w życiu. Chcemy coś znaleźć, ale nie chcemy poświęcić na to czasu lub wysiłku, nie chcemy poznać siebie, lub nie chcemy robić czegoś więcej. Niektórzy ludzie od razu źle się nastawiają do wszelkiego rodzaju rozwoju osobistego, przez co nawet nie próbują czegoś, co może im potencjalnie pomóc. Nie bądź taką osobą.

Zaryzykuj i spróbuj, poświęć czas i energię. Wiele osób robi to, co kocha, i świetnie na tym zarabia, dołącz do nich. To może być długie i męczące, ale w końcu znajdziesz to, co chcesz w życiu robić. Poniższe rady pomogą Ci to osiągnąć.

Przestań sam siebie sabotować!

Jesteś swoim największym wrogiem. Przestań sabotować swoje działania. Odrzuć myśli „nie uda mi się” i „co inni pomyślą” itd. Jeżeli uważasz, że coś jest niemożliwe, to poczytaj o Steve Simsie – gość specjalizuje się w tym, że robi niemożliwe. Chcesz, żeby ślubu udzielił Ci papież? Nie ma problemu. Chcesz zjeść obiad w białym domu z prezydentem USA? Pewnie, da się zrobić. Większość rzeczy jest możliwa, tylko trzeba znaleźć sposób. To, co chcesz w życiu robić, też jest możliwe, mimo że teraz tego nie widzisz.

Nie przejmuj się opiniami innych

Przejmowanie się opiniami innych ludzi to niestety plaga naszych czasów. Kiedy chcesz zrobić coś, co może uszczęśliwić Cię, zawsze znajdą się osoby narzekające i sprowadzające Cię do swojego poziomu. „Po co to robisz?”, „To dziecinne”, „Nie wypada tego robić”, „Tak nie można”. To tylko kilka z takich zdań, które nas spotykają. Zawsze, kiedy słyszę takie zdania, zadaję sobie dwa pytania, i polecam Ci, abyś też je sobie zadawał.

„Czy ta osoba jest ważna w moim życiu?” Jeżeli osoba jest ważna dla mnie, wysłucham jej, poproszę o wyjaśnienie, dlaczego tak myśli, i przemyślę to. Nie zmieni mojego zdania automatycznie i od razu, ale wezmę zdanie tej osoby pod uwagę, o ile ma jakieś argumenty. Jeżeli najważniejszą osoba w Twoim życiu mówi Ci, żeby czegoś nie robić tak po prostu, bo nie, i nie chce podać nawet najmniejszego powodu, dlaczego tak myśli – niestety ale to zdanie zignoruję.

Zauważ też, że nie napisałem w pytaniu o osobie, która jest rodziną, ale o osobie, która jest ważna. Rodzina jest bliższa i dalsza, ale nawet z bliską rodziną może być tak, że nie są oni najważniejsi w Twoim życiu. Nie słuchaj nikogo tylko dlatego, że jest rodziną. Wysłuchaj osób, które są dla Ciebie ważne.

„Czy ta osoba pokryje moje rachunki, kiedy ją posłucham?” Jeżeli posłucham kogoś i nie zrobię czegoś dziwnego, być może omija mnie szansa na lepsze życie, przyjemniejszą pracę i większe zarobki. Czy osoba, która Ci radziła, pomoże Ci w razie problemów? A może jednak są to rady, gdzie ktoś radzi Ci, jak masz żyć, ale nie chce podjąć odpowiedzialności za Twoje życie po tym, jak posłuchasz rady? Jeżeli takie osoby Ci radzą, nie słuchaj ich. Nie ważne, co robią czy co mówią, jeżeli ktoś mówi Ci jak masz żyć, ale nie chce ponieść Twoich konsekwencji, jego rady najprawdopodobniej są nic niewarte.

Poznaj swoje mocne strony!

Zacznij od poznania swoich mocnych stron. Poszukaj tego, w czym jesteś dobry, w czym masz fajne osiągnięcia, lub co po prostu lubisz robić. Może być to cokolwiek, od gotowania, przez skoki spadochronowe i sprzątanie aż po pływanie kajakiem i znajomość siedemnastowiecznej literatury Polskiej. Jeżeli jesteś w czymś dobry lub to lubisz, to jest Twój punkt zaczepienia.

A co, jeżeli myślisz, że nie masz takich rzeczy? Nie ma problemu! Po prostu działaj!

Znajdź swoją misję

Misja to wewnętrzna potrzeba zmiany świata. Każdy człowiek ma coś takiego w sobie, tylko nie każdy o tym wie. Nasze dzieciństwo i wczesna dorosłość kształtuje nas, a przez to wybieramy sobie misję, którą chcemy się kierować w życiu. Dla jednych będzie to pomaganie, dla innych ekologia, dla jeszcze innych bezpieczeństwo. Praca w zawodzie, gdzie spełniasz swoją misję, będzie dla Ciebie o wiele przyjemniejsza. Co więcej, poczucie dobrze spełnionej misji będzie Ci dawało energię do działania i prawdopodobnie uchroni Cię przed wypaleniem zawodowym.

Jakie masz kompetencje

Musisz odkryć, jakie masz kompetencje i umiejętności. Jeżeli coś umiesz, to może warto poszukać tego, co chcesz w życiu robić, właśnie wykorzystując te umiejętności. Będzie Ci prościej zacząć oraz kontynuować. Ważną sprawą jest to, że to nie musi być dokładnie to, co umiesz. Jeżeli umiesz grać na instrumencie, nie musisz grać tylko solo. Może znajdź ekipę do grania? Może zmień instrument? Może zacznij nagrywać na YT i pokaż światu swoje umiejętności? Może wykorzystaj wiedzę o instrumencie i ucz innych o nim? Pomysłów jest sporo, odkryj ten, który Ci pasuje najbardziej i go wypróbuj.

Działaj w zgodzie ze sobą

Tylko robiąc rzeczy w zgodzie ze sobą, będziesz szczęśliwy. Nie rób czegoś, bo inni ci każą czy bo tak trzeba. To najgorsze, co można zrobić. Nie spełniasz wtedy swoich marzeń czy planów, a cudze. Niestety, ale w większości przypadków cudze marzenia spełniają cudze potrzeby, a nie Twoje. To, że ktoś lubi śpiewać, nie znaczy, że Ty musisz to lubić. Działaj w zgodzie ze sobą i tym, co Ty chcesz osiągnąć.

Odpowiedz sobie na kilka pytań

Istnieje prosty sposób samopoznania, mianowicie trzeba sobie odpowiedzieć na kilka dobrze postawionych pytań. Zebrałem najważniejsze poniżej, dlatego znajdź sobie godzinę wolnego czasu, zorganizuj sobie spokojne miejsce, notatnik i coś do picia, i odpowiedz sobie szczerze na te pytania:

 1. Co robię najchętniej, kiedy nie pracuję?
 2. Jakie blogi lub książki lubię najbardziej?
 3. Jakie tematy rozmów nigdy mi się nie nudzą?
 4. Czego na pewno nie chcę robić?
 5. Kto lub co mnie inspiruje?
 6. Za co ludzie mi dziękują? Jak najczęściej im pomagam?
 7. Co bym zrobił, gdybym wiedział, że zakończy się to sukcesem?
 8. Kiedy i w jakiej sytuacji ostatnio straciłem poczucie czasu?
 9. O czym moi znajomi mówią „Jesteś w tym świetny…”?
 10. Co chciałbym zmienić w społeczeństwie?
 11. Na jakie tematy dyskutuję najczęściej ze znajomymi?
 12. Jak spędzam czas wolny?
 13. Jaki problem mnie denerwuje i chcę rozwiązać?

Odpowiedz sobie na te pytania i zastanów się nad odpowiedziami. Może już tutaj masz odpowiedź na to, co chcesz robić w życiu.

Działanie

Przejdźmy teraz do działania, a dokładnie do tego, co i jak robić, aby odnaleźć to, co chcesz w życiu robić.

Nie czekaj! Działaj! Eksperymentuj

Rób cokolwiek. Nie czekaj na zbawienie, na wenę, na muzę, na chęci. Prawdopodobnie nigdy nie dostaniesz nagle weny do zrobienia czegoś. Tak samo nie czekaj na humor czy nastrój na robienie czegoś, bo skoro teraz nie masz na to ochoty, to skąd wiesz, że kiedykolwiek będziesz mieć?

Działaj! Wybierz jedną rzecz, którą chciałeś robić, i zacznij ją robić. Wyznacz sobie jakiś czas, np. tydzień, miesiąc czy pół roku, i przez ten czas skup się na robieniu tej jednej rzeczy. Nie musisz spędzać na niej każdej wolnej chwili, ale poświęć dla niej jak najwięcej uwagi i czasu. Chodzi o to, abyś dowiedział się, czy to Ci się podoba. Nie powierzchowne spojrzenie, ale głębokie wniknięcie w temat i całkowicie świadoma decyzja na temat tego, czy dana rzecz Ci się podoba, czy nie.

Nie wahaj się zmieniać!

Jeżeli po tym określonym czasie temat Ci nie pasuje, jest ok. Starczy, próbowałeś, nie podoba się, idziesz dalej. Nie patrz drogi czytelniku na to, że ci nie wyszło i zmarnowałeś miesiąc, patrz na to jak na wiedzę, którą zyskałeś. I nie zatrzymuj się. Od razu wybierz nowy temat i zacznij od nowa – określ czas, i zacznij działać! I tak non stop, aż do momentu, w którym znajdziesz to, co Cię uszczęśliwia.

Co czyni Cię szczęśliwym?

W tym wszystkim tak naprawdę chodzi o to, co czyni cię szczęśliwym. A skąd masz wiedzieć, czy np. uszczęśliwia cię malowanie, gdy nigdy nic nie namalowałeś? Nigdy nie grając na instrumencie, nie dowiesz się, czy jest to coś dla Ciebie. Im więcej rzeczy spróbowałeś zrobić, tym lepiej wiesz, co Ci się podoba, a co nie. 

Poza oczywistym szukaniem swojego szczęścia i tego, co chcesz robić, próbując wielu rzeczy, rozwijasz też siebie. Poszerzasz horyzonty. Lepiej rozumiesz, jak pewne rzeczy działają, jak działa świat. Ta wiedza może przydać się w pracy i życiu prywatnym, tak więc według mnie warto :)

Pytaj innych

Jeżeli sam nie możesz sobie poradzić, pytaj innych to co, co lubią robić. O fajne i przyjemne zawody. O ich przeżycia i doświadczenie. Może ich opowieści cię zainspirują do spróbowania czegoś nowego? A może okaże się, że polecą Ci książkę/film/pracę, która zmieni Twoje życie? Pytaj i sprawdzaj, to nic nie kosztuje, a może zmienić naprawdę sporo.

Szybko podejmuj decyzje

Nie zastanawiaj się w nieskończoność. Mam kilku znajomych, którzy muszą przemyśleć wszystko pod każdym względem, muszą zrobić wszystko od razu perfekcyjnie, żeby w ogóle się za to zabrać. W tym czasie inni już zdążyli zrobić to, co chcieli, wyciągnęli lekcję i poszli dalej. I Ty tak rób. Perfekcja bierze się z działania, a nie z myślenia. Bo niby skąd masz wiedzieć, co może pójść źle, jeżeli nigdy nic nie zrobiłeś w tym konkretnym temacie? Nie wahaj się, działaj!

Nie bierz na siebie zbyt dużo na raz.

Z drugiej strony nie bierz na siebie zbyt dużo. Po pierwsze dlatego, że nie będziesz w stanie zrobić wszystkiego naraz, nie będziesz mógł się skupić i dobrze poznać jednej rzeczy. Po drugie dlatego, że przez za dużo rzeczy do zrobienia finalnie możesz się wypalić i nie zrobisz żadnej z tych rzeczy. Dlatego rób mało rzeczy, na których mocno się skupiasz!

Spróbuj pracy za darmo

Nie zmieniaj nagle swojego całego życia, ale spróbuj zacząć coś robić za darmo. Niekoniecznie musi być to pełen etat. Zacznij pomagać, zapisz się do różnych lokalnych grup, poszukaj, gdzie możesz coś zrobić za darmo. Jeżeli nie ma takich miejsc, stwórz je! Przykładowo, jeżeli umiesz lub chcesz spróbować robić strony www, napisz do lokalnych przedsiębiorców, schronisk dla psów, sklepów czy dowolnego innego miejsca, i zaproponuj stronę za darmo. Jeżeli chcesz spróbować mechaniki, zaproponuj komuś pomoc za darmo. Zrób coś za darmo i dla innych, a odkryjesz całkiem nowy świat i nowych ludzi.

Zmień otoczenie na spełnionych ludzi

Badania mówią, że jesteśmy średnią pięciu ludzi, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Patrząc na prawdziwe życie, niestety to prawda. Dlatego zacznij więcej czasu spędzać z ludźmi, którzy są szczęśliwi i spełnieni. Mogą to być osoby po prostu szczęśliwe, robiące to, co kochają, czy spełnione zawodowo, niemniej spróbuj poznać takich ludzi (chociażby poprzez pomoc za darmo czy spotkania lokalnych grup). Spędzaj z nimi dużo czasu, ucz się od nich i odkrywaj to, co robią, o czym mówią, czy o czym marzą. To kolejne miejsce, gdzie możesz niespodziewanie odkryć coś, co chcesz w życiu robić.

Skorzystaj z testów osobowości, które pomogą Ci odkryć siebie

Ciężko jest szukać tego, co się chce w życiu robić, kiedy się nie zna siebie. Odpowiedź na pytania jest bardzo dobra, ale warto poznać się jeszcze lepiej. W tym celu warto wykonać poniższe testy osobowości. Każdy z nich jest inny i każdy bada inny aspekt Ciebie, jednak każdy jest ważny. Oto cztery najpopularniejsze testy:

Test Gallupa – najpopularniejszy i jedyny w tym zestawieniu płatny test osobowości. Pozwala on znaleźć nasze talenty, czyli to, na czym powinniśmy się skupić, aby lepiej i wydajniej pracować. Mój dokładny opis całego testu znajdziesz tutaj: https://www.jakrobicwiecej.pl/test-gallupa/

16 osobowości – popularny test określający, jakim typem z tytułowych 16 osobowości jesteś. Test bada, czy jesteś bardziej introwertykiem, czy ekstrawertykiem, czy bardziej skupiasz się na myśleniu, czy działaniu, czy zależy ci na dokładnym poznaniu, czy raczej na intuicji oraz, czy kierujesz się bardziej osądzaniem, czy obserwacją. Na bazie odpowiedzi na pytania jest określana osobowość oraz jej opis i różne porady. Test możesz wykonać za darmo tutaj – https://www.16personalities.com/pl

Styl produktywności – Test ten sprawdza, jak zarządzamy sobą w czasie, jak podchodzimy do różnych tematów i zadań, jak planujesz pracę i jak rozwiązujesz zadania. Znając swój styl produktywności, łatwiej Ci będzie dobrać zadania pod siebie, a co za tym idzie, będziesz mieć większą motywację do ich robienia. Test wykonasz tutaj – https://hbr.org/2015/01/assessment-whats-your-personal-productivity-style 

Cztery tendencje – Test ten sprawdza, jak reagujemy na zewnętrzne i wewnętrzne oczekiwania, a co za tym idzie czy mamy motywację, czy nie. Na podstawie odpowiedzi jesteśmy dopasowani to jednej z grup – prymusi, wątpiący, zobligowani oraz buntownicy. Dzięki temu wiemy, jakie zadania robić i skąd czerpać energię do działania. Test wykonasz tutaj – https://quiz.gretchenrubin.com/four-tendencies-quiz/ 

Podsumowanie

Znalezienie tego, co się chce w życiu robić, nie jest łatwe. Nie jest też szybkie, ale uwierz mi – warto to odszukać. Szczęście w pracy przełoży się na szczęście w domu i życiu, a brak wypalenia zawodowego pozwoli lepiej i dłużej cieszyć się spokojem. Robiąc to, co chcesz robić w życiu, spełniasz dodatkowo swój własny, wewnętrzny cel. To coś, co warto robić. Właśnie dlatego nie przestawaj szukać, a kiedyś na pewno znajdziesz to, co chcesz w życiu robić.