Czy wiesz, że nauka z wykorzystaniem tylko jednego obszaru mózgu, jest 3 razy mniej efektywna, niż kiedy używamy co najmniej dwóch? Tak właśnie się dzieje, kiedy tylko czytamy. Możemy pomóc sobie, zapisując to, czego się uczymy, możemy też słuchać lub oglądać materiały. Jest jednak jeszcze jeden, mało znany sposób na naukę. Sprawdź, czym jest mapa myśli i jak możesz jej użyć już dzisiaj. 

Czym jest mapa myśli?

Mapa myśli to odpowiednio stworzone notatki z nauki. Tworzy się właśnie tytułową mapę i używa się kolorów, obrazków, słów i połączeń. Mapa jest podobna do drogowej, z głównym zagadnieniem na środku i rozchodzącymi się od niego kolejnymi stwierdzeniami czy hasłami. Brzmi dziwnie, ale to naprawdę działa. 

Obraz pochodzi z: https://www.umcs.pl/pl/baza-wiedzy,19255,najlepszy-sposob-na-notatki-mapy-mysli,90019.chtm

Dlaczego mapa myśli działa? 

Zwykła nauka, przeważnie czytanie, angażuje tylko lewą, analityczną półkulę mózgu. Kiedy zaś staramy się tworzyć mapę myśli, włączamy do pracy również prawą półkulę, co już zwiększa szanse na zapamiętanie. Dodatkowo, kolory i obrazy angażują Twoje emocje, dzięki czemu prościej jest przypomnieć sobie hasła czy wiedzę skojarzoną z jakimś uczuciem, czy obrazem, niż samą wiedzę. 

„Tuż obok zielonej małpki jest drzewo, od którego idą gałęzie do brązowego drewna i ciemnobrązowego łyka” kontra „drzewo składa się w uproszczeniu z drewna i łyka”. Które prościej zapamiętać? Pewnie dalej zielona małpka siedzi ci w głowie :) 

Jeżeli dalej nie wierzysz, mam dla Ciebie doświadczenie. Wyobraź sobie pomarańczę. Już? I co widzisz? Litery? Nie, widzisz owoc. Kiedy poproszę Cię o opisanie tej pomarańczy, nie będziesz zawsze odpowiadał tak samo, a odpowiedzi nie będą miały z góry ustalonej kolejności, tylko raz zaczniesz od koloru, raz od smaku, a innym razem od skórki. Myślimy promieniście, zależnie od kontekstu, w którym obecnie jesteśmy (osoba głodna zacznie od smaku, osoba malująca od koloru itp.), a nie liniowo. Wykorzystajmy więc to na swoją korzyść! 

Obraz pochodzi z: https://consider.pl/mapa-mysli-opis-narzedzia-sposoby-pracy-przyklady/

Jak zrobić mapę myśli? 

Tworzenie mapy myśli jest proste: 

  1. Weź kartkę A4 lub A3, zależnie jak dużo materiału masz do nauki.\ 
  2. Na środku napisz główne hasło, którego się uczysz – mechanika, drzewo, javascript, mięśnie itd. Kiedy je zapiszesz, zacznij się go uczyć. 
    1. Możesz ozdobić swój napis, zapisać go w jakiś charakterystyczny sposób, domalować coś, pokolorować itp. 
  3. Kiedy uznasz, że wiesz coś o haśle głównym, przejdźmy głębiej. Od głównego hasła poprowadź kreski, linie lub strzałki do haseł bardziej konkretnych, np. Od drzewa wyprowadź strzałki do słów liście, drewno, łyko, korzenie, kora itp. I znowu, po zapisaniu haseł postaraj się ich nauczyć i zapamiętać, gdzie są na mapie. 
    1. Strzałki i kolejne słowa muszą mieć inne kolory. Wszystko pisane czarnym lub niebieskim długopisem wyda się smutne, za to podział na kolory zaangażuje Twojego wewnętrznego artystę oraz Twoje emocje. 
  4. Od haseł drugiego poziomu twórz kolejne strzałki do kolejnych haseł, schodząc jeszcze bardziej w dół, a od nich jeszcze bardziej w dół, i jeszcze raz… Aż Opiszesz temat w wystarczający dla Ciebie sposób. Po zapisaniu hasła ucz się go, aby ta wiedza cały czas przybywała, a dodatkowo zapamiętuj położenie hasła na mapie. 
  5. Postaraj się ozdobić mapę tak, jak tylko możesz, przy hasłach postaraj się je narysować, pokoloruj wszystko, jak tylko możesz. Niech ta prawa półkula też ma co robić. Podczas kolorowania czy malowania również staraj się zapamiętać to, gdzie jest hasło na mapie, jaki ma kolor, obrazki wokoło itp. Przypominam, zielona małpka :) 
  6. Jeżeli to możliwe, przydziel do jednego zagadnienia jedną grupę kolorów, tak, żeby wychodząc do kolejnych używać podobnych kolorów. Jeżeli piszesz o np. Mechanice, i używasz koloru niebieskiego, to do kolejnych haseł mechaniki używaj jasnoniebieskiego, ciemnoniebieskiego, seledynowego itp. Jeszcze więcej zapamiętasz, bo sam kolor Podpowie Ci, co powinno być kolejne. 
  7. Na koniec po prostu przejrzyj mapę jeszcze raz. Twoja własna, osobista mapa myśli. Z wiedzą na egzamin, ale też z Twoim charakterem, z Twoimi grafikami. Po prostu Twoja mapa. Patrząc na nią, postaraj się przypominać kawałki wiedzy związane z różnymi hasłami. 

Jak widzisz, stworzenie mapy nie jest trudne. Wymaga dużej kartki i zestawu kolorowych długopisów lub mazaków. Podczas egzaminu, kiedy zapomnisz czegoś, postaraj się przypomnieć, gdzie jest to na mapie. Samo przejście w myślach po mapie, pokonanie tej ścieżki, dzięki kolorom, obrazom, oraz temu, że jest to TWOJA mapa, o wiele więcej rzeczy sobie przypomnisz. Samo przejście po mapie, które zajmie ci w myślach 0.1 sekundy, może nagle przypomnieć ci wielki kawał materiału, którego nauka zajęła Ci dwa dni. Myślę, że to dobra wiadomość, prawda? :) 

Podsumowanie 

Mapa myśli wygląda na dziwną lub śmieszną technikę, ale naprawdę działa. Angażowanie prawej półkuli i swoich emocji naprawdę pomaga, co potwierdzają badania. Jeżeli wstydzisz się swoich umiejętności graficznych, swojej mapy nie musisz nikomu pokazywać. To Ty masz z niej korzystać, nie ktoś inny. Wykorzystaj ją do swoich celów i rób więcej, robiąc mapę myśli!