Odkąd ponownie poszedłem na studia, zacząłem szukać najlepszego sposobu na robienie notatek. Informacji i notatek jest sporo, a przebijanie się przez nie w poszukiwaniu konkretnych rzeczy może zająć wieki. Zacząłem więc stosować różne sposoby notowania, które mają mi to ułatwić. Dzisiaj przedstawię Ci jeden z nich. Zobacz, jak robić lepsze notatki dzięki metodzie Cornella.
Czym jest metoda Cornella?
Jest to specjalny sposób notowania, wymyślony przez Waltera Pauka i nazwany od nazwy uczelni, gdzie pracował. Jest to próba zmiany podstawowego sposobu notowania tak, aby wyciągnąć z niego jak najwięcej. Sprawdzi się zawsze, chociaż najlepszy jest do nauki statycznej, gdzie jest dużo wiedzy, a my musimy wyciągnąć samą esencję, skrót. Coś jak ściągi 🙂

Przykład notatek ze strony: http://www.brunswick.k12.me.us/khart/cornell-notes/
Jak robić lepsze notatki?
- Przygotuj kartkę – Podziel kartkę na 4 obszary: TYTUŁ (z datą), TREŚĆ, SKRÓT oraz PODSUMOWANIE, gdzie SKRÓT zwykle powinien zajmować 1/3 kartki, a TREŚĆ 2/3.
- Zacznij notować:
- W TYTUŁ wpisz tytuł tego, o czym notujesz, nazwę zajęć, lekcji czy cokolwiek, co skrótowo powie Ci, o czym jest notatka. Możesz również wpisać datę.
- Notujesz informacje w części TREŚĆ w dowolny sposób.
- Chwile po skończeniu notowania, przeglądasz TREŚĆ i tuż obok informacji, w polu SKRÓT wpisujesz główne hasła, pytania, informacje, daty itd. Cokolwiek, co może Ci skrótowo przypominać o treści notatki w prawej strony.
- Po dłuższej chwili, na podstawie TREŚĆi oraz SKRÓTu uzupełniasz PODSUMOWANIE. Maksymalnie pięć zdań o wszystkich notatkach. Najlepiej pisać tak, jakby się treść notatek tłumaczyło komuś. Wtedy Ty z przyszłości nie będziesz mieć problemu z szybkim zrozumieniem, o co chodzi w notatce.
- Możesz wprowadzić swoją wariację na temat tej metody. Dodaj kolory, obrazki, strzałki, mini mapy myśli, czy cokolwiek, co Tobie uprzyjemni pracę z notatkami.

Jak robić lepsze notatki – moje notatki metodą Cornella
Podsumowanie
I tyle. Prosty, szybki i nieinwazyjny sposób notowania. Od zwykłego notowania różni się tak naprawdę tym, że dodajemy skrót po lewej stronie kartki oraz podsumowanie na dole. Siła jednak leży w prostocie. Napisanie skrótu, czy podsumowania zmusza nas do ponownego przejrzenia materiału, zrozumienia go i wyciągnięcia najważniejszych informacji. Dodatkowa nauka, więcej zostaje w głowie. A i same notatki są czytelniejsze i szybciej znajdziesz w nich to, czego szukasz. Same plusy. Dlatego właśnie jeżeli nie wiesz, jak robić lepsze notatki, spróbuj metody Cornella, i rób więcej, robiąc lepsze notatki 🙂
[…] przy pracy nad tymi wszystkimi dziełami używał swojej metody🙂. W przeciwieństwie do metody Cornella tutaj nie skupiasz się na robieniu pojedynczej notatki, a całego systemu do łączenia notatek ze […]