Kiedy pracujesz w zgodzie ze swoimi wartościami, gorsze momenty nie są takie straszne. Ciężej jest Ci się wypalić zawodowo, być zmęczonym czy złym na pracę, a także o wiele więcej przyjemności czerpiesz nawet z prostych zadań. Problemem jest to, że wiele osób tak naprawdę nie zna swoich wartości. W tym ciągle zmieniającym się świecie nie mieli czasu lub możliwości, aby zatrzymać się i zastanowić, co tak naprawdę jest dla Nich ważne. Właśnie dlatego powstał ten wpis. Sprawdź, jak możesz odnaleźć swoje najważniejsze wartości, aby żyć w zgodzie ze sobą, osiągać więcej i nie martwić się wypaleniem zawodowym.
Zadanie to będzie wymagało odpowiedniego miejsca, czasu, kartki i czegoś do pisania. Każde zadanie, a dokładnie jego wynik, zapisuj na kartce tak, aby na koniec mieć długą listę rzeczy, sytuacji, prac, miejsc, itd. Pomogą Ci one w ostatnich zadaniach odnaleźć swoje najważniejsze wartości. Po każdym zadaniu warto mieć zapisane co najmniej kilka rzeczy, aby prościej Ci poszły ostatnie kroki, ale nie martw się też tym, że tych rzeczy będzie mało.
Jeżeli zadanie Ci się nie uda za pierwszym razem, również nie będzie to coś złego. Powtórz je jeszcze raz, zmieniając miejsce, biorąc więcej czasu czy jeszcze bardziej docinając się od otoczenia, czy sytuacji. A teraz weź coś do picia, i zaczynamy!
Zawartość wpisu
1) Znajdź spokój
Ludzie są istotami sytuacyjnymi. To, co nas spotyka i to, co inni nam opowiadają, wpływa na nasze zachowanie i osąd. Aby znaleźć swoje wartości, musisz jak najbardziej usunąć ten zewnętrzny wpływ. Znajdź jakieś miejsce, gdzie nie będzie nikogo przez dłuższy czas, oraz kilka godzin czasu, kiedy nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Jeżeli możesz, pojedź gdzieś sam, lub wynajmij na jedną noc pokój w hotelu, wyjedź pod namiot itp. Postaraj się szukać swoich wartości jak najbardziej wyciszony, spokojny, i wypoczęty.
2) Kiedy ostatnio byłeś szczęśliwy?
Pomyśl, kiedy ostatnio byłeś szczęśliwy, co sprawia Ci przyjemność, co wywołuje radość. Znajdź te wszystkie chwile i sytuacje i zapisz je. Nie ważne, czy chodzi o coś wielkiego, czy o drobne rzeczy, liczą się wszystkie rzeczy, bo to one prowadzą Cię do Twoich wartości
3) Co sprawia, że czujesz się dumny?
Dupa z osiągnięć czy stworzonych rzeczy to potężne uczucie. Podobnie jak szczęście wyżej, zapisz te sytuacje, osiągnięcia i rzeczy, aby później z nich skorzystać.
4) Co dawało ci poczucie satysfakcji i spełnienia?
Poza dumą poszukaj również wszystkiego, co dawało Ci poczucie satysfakcji i spełnienia. Skończone zadania, wykonane projekty, skończone rzeczy, itd.. Kiedy jesteś czymś usatysfakcjonowany, również chce Ci się robić tego więcej.
5) Jakie są Twoje mocne strony?
Co przychodzi Ci z łatwością? Do czego nie masz trudności, mimo, że dla innych może być to trudne? Co jest dla Ciebie proste, a dla innych skomplikowane? Co możesz robić szybko, łatwo i przyjemnie, kiedy inni się męczą?
6) Co interesowało Cię w dzieciństwie?
Kiedy jesteśmy dziećmi, nasze wewnętrzne hamulce nie istnieją lub są słabe, dlatego często robimy dokładnie to, co lubimy. Wewnętrzny krytyk śpi i nie hamuje nas w niczym. Wykorzystaj to, szukaj tych rzeczy, które w dzieciństwie sprawiały ci najwięcej przyjemności lub które cię interesowały.
7) Jak spędzasz wolny czas?
Najprostsze w poszukiwaniach, bo najbardziej aktualne, jest to, jak spędzasz swój czas. Być może to właśnie tam, gdzie najwięcej czasu coś robisz, leży to, co podświadomie lubisz robić. Jeżeli zaś nie lubisz, a po prostu nie jest to negatywne dla Ciebie, również super. Jeżeli coś jest nie negatywne, można w tym również znaleźć coś dobrego!
8) Co byś zrobił, gdybyś nie musiał zarabiać pieniędzy?
Wyobraź sobie, że ktoś opłaca wszystkie twoje rachunki i wydatki. Co wtedy zajmowałoby Twoje myśli? Jak już będziesz mieć wszystko, co chcesz, to co zrobisz? Czym się zajmiesz? Co Cię wciągnie? Pisanie? Malowanie? Sport? Jazda motocyklem? Co zrobisz, gdybyś nie musiał więcej pracować?
Pomocą w tym zadaniu może być wyobrażenie sobie, że do końca życia masz wolne. Jak już odpoczniesz, i przez dwa tygodnie nie będziesz robić nic, to z nudów zaczniesz coś robić. Nie znam osoby, która potrafiłaby przez miesiąc nie robić nic, nuda czy zdenerwowanie na te nic nierobienie sprawi, że czymś się zajmiesz. Pomyśl, czym mogłoby to być, a jeżeli możesz, to sprawdź to.
9) Znajdź podstawowe wartości
Masz obecnie długą listę wszystkich rzeczy, miejsc, sytuacji, spotkań i ogólnie spraw, które Cię poruszają, więc możemy przejść do przedostatniego kroku. Poszukaj, czy pośród elementów listy są takie, które są wspólne. Elementy, które albo wywołały podobny efekt, albo są podobne w efekcie (jak np.. „Jazda autem” oraz „prowadzenie”).
Kiedy już masz grupy, zastanów się, jakie wartości dominują w grupie. Przeważnie jest to jedna wartość, ale nie zawsze. Niezależnie, czy to będzie bezpieczeństwo, czy akceptacja, czy perfekcjonizm, postaraj się odkryć i nazwać te główne motywy tych grup, te główne wartości Twojego życia, a następnie zapisz je na oddzielnej kartce. Właśnie masz główne wartości, jakimi kierujesz się w życiu. Brawo!
Aby pomóc Ci w nazwaniu, przygotowałem listę najpopularniejszych wartości:
- Akceptacja
- Balans
- Bezpieczeństwo
- Bogactwo
- Dobra zabawa
- Dostatek
- Duma
- Elastyczność
- Energia
- Harmonia
- Humor
- Intuicja
- Intymność
- Komfort
- Kreatywność
- Lojalność
- Marzenia
- Mądrość
- Miłość
- Motywacja
- Niezależność
- Niezależność finansowa
- Pasja
- Perfekcjonizm
- Pewność
- Piękno
- Przygoda
- Radość
- Rozwój osobisty
- Ryzyko
- Satysfakcja
- Spokój
- Spokój
- Sprawiedliwość
- Sukces
- Szczerość
- Szczęście
- Wdzięczność
- Wiara
- Wolność
- Wrażliwość
- Wsparcie
- Wygoda
- Wykształcenie
- Wyobraźnia
- Wyzwania
- Zaufanie
- Zdrowie
10) Określ priorytety
Kiedy masz już główne wartości, musisz nadać im priorytet. Określ, która wartość jest najważniejsza, która dała Ci najwięcej pozytywnych uczuć, która najbardziej Cię cieszy itd. Później, po kolei, schodź od tych najważniejszych to tych najmniej ważnych. Pomocne w wyborze ważności jest porównywanie dwóch wartości i zastanowienie się, które przeżycia związane z danymi wartości dały Ci więcej.
Uwaga – najmniej ważna nie znaczy nie ważna, gdyby to oceniać w skali szkolnej, to najważniejsza wartość była by na 6, a ta najmniej ważna na 5, nie na 1.
Kiedy wypełnisz listę, przepisz ją ostatni raz, tym razem zachowując kolejność, od najważniejszej wartości do najmniej ważnej. Oto twoje najważniejsze wartości, którymi kierujesz się w życiu.
Podsumowanie
Proces szukania może nie jest wybitnie trudny technicznie, ale wymaga od Ciebie wiele czasu, spokoju oraz chęci. Nie jest proste wrócić i analizować swoją przeszłość, ale naprawdę warto. Kiedy już poznasz, czym są Twoje najważniejsze wartości, prościej będzie Ci żyć w zgodzie z nimi i samym sobą, oraz szukać pracy związanej właśnie z tymi wartościami. Dzięki temu praca będzie przyjemniejsza, nie wypalisz się tak szybko, a problemy nie będą tak dokuczały. Szczerze polecam odkrycie swoich najważniejszych wartości, gdyż to pozwoli Ci robić więcej w zgodzie z samym sobą!
Zostaw komentarz