Kiedy okazuje się, że mamy mało czasu, a egzamin, sprawdzian czy sesja tuż tuż, zaczynamy panikować i uczyć się wszystkiego naraz. Efektem jest to, że połowę z tego zapominamy. Aby temu przeciwdziałać, pokaże Ci jak sprawić, aby szybka nauka miała sens. Zapraszam!

Ucz się 20% najważniejszych rzeczy

Szybka nauka to przede wszystkim nieuczenie się całości materiału. W nauce, jak i w życiu, występuje zasada Pareto. Jeżeli nie wiesz, czym jest ta zasada, odsyłam cię do mojego wpisu o niej – zasada Pareto. Przechodząc do sedna, 20% wiedzy pozwoli ci osiągnąć 80% punktów. Nie musisz uczyć się wszystkiego, wystarczy właśnie te 20%. Musisz je znaleźć, to prawda, ale często, jeżeli tylko się skupisz, na pewno Ci się to uda. Czy to nauczyciel wspominał co będzie, czy najpopularniejsze tematy, czy najtrudniejszy materiał, zawsze można znaleźć te 20%, które będzie sprawdzane. Wystarczy, że perfekcyjnie się tego nauczysz, i już będzie prościej.

Rób ściągi.

Nie używaj ich oczywiście, ale je rób. Robienie ściąg to wyciąganie najważniejszych informacji, samej esencji z całej wiedzy na egzamin. Można wręcz powiedzieć, że to… 20% wiedzy, które da ci 80% wyniku :) Tak czy inaczej, rób ściągi, a na koniec ich nie używaj. Same ich robienie po pierwsze sprawia, że wielokrotnie czytasz ten sam materiał, żeby wybrać najważniejsze informacje, a po drugie te informacje zapisujesz, a to też jest bardzo ważne, o czym dowiesz się za chwilę.

Podczas nauki zapisz to, czego się nauczysz

Pisanie sprawia, że angażujemy się o wiele bardziej emocjonalnie. Z drugiej strony większa część mózgu działa podczas pisania niż tylko podczas czytania. Te dwie rzeczy sprawiają, że pisanie, mimo że wiem, jak jest czasami żmudne i nieprzyjemne, jest o wiele lepszą formą nauki niż tylko oglądanie czy czytanie.

Zrób mapę myśli

Jeżeli nie wiesz, czym jest mapa myśli, zapraszam do mojego wpisu o niej – mapa myśli. Zrobienie takiej mapy pozwala na jeszcze lepsze zapamiętanie materiału. Po pierwsze, czytasz materiał, po drugie piszesz, a po trzecie dokładamy jeszcze jeden kawałek, czyli właśnie mapę. Nie punkty w zeszycie, a normalną mapę na papierze. Dzięki temu dodatkowy kawałek mózgu włączy się w zapamiętywanie, co okaże się przydatne później. Na egzaminie, żeby sobie cos przypomnieć, nie próbuj na siłę przypomnieć sobie z niczego, za to w myślach wędruj po mapie. Nasz umysł skojarzy sobie konkretne punkty z informacjami, dzięki czemu ta z pozoru błaha i głupia technika pozwoli ci zapamiętać więcej.

Przygotuj wszystko do nauki zawczasu

Żeby nie rozpraszać się w trakcie nauki, przygotuj wszelkie materiały przed samą nauką. Książki, strony www, prezentacje czy wideo – przygotuj wszystko od razu. Dzięki temu nie wybijesz się z rytmu nauki, kiedy będziesz czegoś szukać.

Odłącz się od wszystkiego, żeby lepiej się skupić

Kiedy już masz zamiar się uczyć, odłącz się od wszelkich rozpraszaczy. Wyłącz telefon. Zamknij się w pokoju. Jeżeli możesz, odłącz internet. Pracuj z dala od miejsca relaksu. W miarę możliwości odetnij się od przeszkadzających dźwięków, np. zamykając okna czy ucząc się z ulubioną muzyką. Uprzedź domowników, że będziesz się uczyć, i żeby nikt Ci nie przeszkadzał. Mówiąc wprost, pozbądź się wszystkiego, co może ci przeszkadzać podczas nauki, czy to świadomie, czy też nie.

Ucz się w skupieniu przez mały okres czasu

Szybka nauka nie oznacza ciągłej nauki. Zamiast uczyć się jeden wielki blok czasu, np. 12 godzin, ucz się małymi kawałkami, małymi porcjami, przez krótki czas, po czym rób sobie przerwę. Ciągła nauka od pewnego momentu będzie Cię tylko męczyć, a nauka w małych porcjach pozwoli wiedzy lepiej się zapamiętać, a Tobie odpocząć. Polecam tutaj technikę Pomodoro, o której możesz przeczytać tutaj – technika Pomodoro.

Po nauce daj czas wiedzy, żeby się przyswoiła

Badania mówią, że nasz umysł działa w dwóch trybach – przyjmowania informacji i pracy nad informacjami. Kiedy tylko przyjmujemy informacji, na przykład ucząc się non stop, nasz mózg nie ma czasu na przetrawienie tych informacji. Nie ma czasu potworzyć nowych połączeń między neuronami, czyli skojarzyć jednej wiedzy z inną. Nie ma czasu na lepsze zapamiętanie. Dlatego tak ważne są przerwy z poprzedniego punktu. Podczas tych przerw przespaceruj się, porozmawiaj z rodziną, poćwicz czy zrób cokolwiek, co nie będzie ci dostarczać nowych informacji. Może to być nawet wyjście na balkon i przez 5 minut myślenie o niczym podczas patrzenia na okolicę. Ważne, żeby mieć czas, podczas którego ty nie przyjmujesz nowych informacji, a mózg pracuje nad zapamiętaniem starych.

Podsumowanie

Te 8 sposobów pozwoli Ci lepiej i szybciej się uczyć. Działają zawsze, zarówno kiedy masz mało czasu, jak i kiedy czasu jest całkiem sporo. Na początek polecam wybrać jeden czy dwa punkty, zacząć je stosować, i z czasem dokładać kolejne. W pewnym momencie zobaczysz, że o wiele mniej czasu idzie na naukę, a więcej za Twoje rzeczy. Uczysz się więcej, ucząc się mniej :)