Wiesz, że istnieje test, który mówi, że jestem CZAR-ujący? Nie chodzi o cechę charakteru, a o talent. I dzisiaj opowiem właśnie o tym – czym jest talent, jak znaleźć swoje talenty i dlaczego warto to zrobić. W tle zaś będzie na towarzyszył test Gallupa.

Wpis w wersji audio znajdziesz tutaj:

Czym są talenty?

Talent w rozumieniu instytutu Gallupa to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i działania, który może zostać produktywnie wykorzystany. Zgodnie z tą teorią, osoby wykorzystujące swoje talenty mają szansę działać najefektywniej. Przykładowo, osoba z talentem indywidualizator najlepiej będzie pracowała z pojedynczymi ludźmi.

Talent różni się od mocnej strony. Mocna czy silna strona to umiejętność wykonania jakiejś czynności z wynikiem bliskim perfekcji. Czyli za każdym razem, kiedy robimy coś, co jest naszą mocną stroną, wychodzi to nam co najmniej bardzo dobrze. 

Przykładowo, jeżeli moją mocną stronę jest pisanie, to zależnie od moich talentów pisanie różnych rzeczy sprawi mi różną przyjemność, chociaż napiszę bardzo dobrze każdą z nich. Jako optymista, ciężko mi będzie pisać rozprawy naukowe, które, nie oszukujmy się, dla większości z nas są nudne. Za to jako analityk, który będzie się świetnie bawił, pisząc raport, pisanie opowieści może mnie nudzić. Mimo wszystko jednak obydwie książki będą dobre.

Dlaczego warto sprawdzić swoje talenty?

Działając zgodnie z talentami, mamy szansę działać najefektywniej i odnosić największe sukcesy. Co więcej, działania zgodne z talentami zwykle przynoszą nam więcej szczęścia, niż działania nietalentowe.

Znajdując swoje talenty, możesz pokierować swoją karierą, aby pracować w zgodzie ze sobą i swoimi talentami. Czerpanie radości z pracy to coś fajnego. Nie dość, że pieniądze się zgadzają, a chyba po to pracujemy, to jeszcze cieszysz się z pracy.

Każdy z nas ma talent. Zawsze. Talenty mogą się zmieniać w czasie, ale jednak każdej osobie określone rzeczy sprawiają więcej przyjemności, niż inne. A skoro je mamy, zrozumienie ich pozwala na lepsze życie, w zgodzie ze sobą samym.

Talenty również pozwalają na rozumienie, dlaczego my zachowujemy się w określony sposób na określone sytuacje. Dlaczego pewne osoby nas denerwują, a inne nie. Dlaczego wolimy np. spędzać czas w domu, zamiast iść do ludzi, lub odwrotnie. Możemy lepiej panować nad sobą, a przynajmniej zrozumieć nasze zachowanie względem innych. Żyjemy nie tylko w zgodzie ze sobą, ale też w zgodzie z innymi.

Poza tym mamy w Polsce dziwne jak dla mnie podejście. Kiedy człowiek ma jakieś silne strony i słabości, my jako ogół społeczeństwa skupiamy się tylko na poprawianiu słabości. Zamiast stworzyć kilka jednostek wybitnych, równamy wszystkich do średniej. Według Gallupa należy jednak skupić się najmocniej na wzmacnianiu tych silnych cech, silnych stron i talentów. To właśnie one dadzą nam najwięcej. Przykładowo, ja jestem słabym biegaczem, i choćbym trenował bardzo długo, nie pojadę na olimpiadę. Za to mogę być szczęśliwszy, równie rozpoznawalny i równie bogaty, pomagając innym, bazując na moich talentach. Dlatego skup się na swoich talentach i mocnych stronach.

Nie zapominaj jednak o podstawach i słabościach. Ich rozwój również jest ważny. Myślę, że można zastosować tutaj zasadę Pareto – 80% czasu poświęć na silne strony i talenty, a 20% na słabości.

Widzisz więc, że znalezienie swoich talentów może dać Ci całkiem sporo. A skoro tak, czas znaleźć swoje talenty. Jest wiele testów i sposobów na to, jednak najpopularniejszym i najtrafniejszym jest test Gallupa.

Czym jest test Gallupa

Zacząć należy od samej nazwy. Test Gallupa jest inaczej zwany CliftonStrengths, dawniej znanego też jako StrengthsFinder. Te nazwy potocznie stosuje się wymiennie. Sam test to narzędzie umożliwiające ocenę naszych specjalnych cech, nazywanych właśnie talentami. Jest ich 34, jednak podstawowy test pokaże ci 5 najmocniejszych talentów. Jest to zupełnie wystarczające na początku, a rozbudowę do kompletnego raportu można zrobić zawsze, bez robienia testu ponownie.

Sam test został stworzony przez Donalda Cliftona w instytucie Gallupa, najpierw teoretycznie, jako narzędzie papierowe, później internetowe. I na tym ostatnim się skupimy, gdyż jest to najwygodniejsza, i obecnie jedyna dla nas możliwość zrobienia tego testu.

Test stawia nas przed sporym wyzwaniem. Dostajemy 177 pytań. Każde pytanie składa się z dwóch twierdzeń i pięciostopniowej skali. Na skrajnych pozycjach są twierdzenia, a my zaznaczamy, z którym twierdzeniem się bardziej zgadzamy. Twierdzenia te są zwykle skrajne, a czasami dziwne, ale nie martw się tym. Tak ma być.

Co, jeżeli nie zgadzasz się z żadnym twierdzeniem? Zaznaczasz środkową opcję. Jeżeli trochę się zgadzasz, opcja druga albo czwarta. Jeżeli w pełni się zgadzasz, opcja pierwsza albo piąta. Prawda, że proste?

Na każde pytanie mamy 20 sekund. Po tym czasie pytanie zmienia się samo, a my nie mamy możliwości powrotu. Zostało to zaprojektowane tak po to, aby umieścić w odpowiedzi pierwszą myśl, którą mamy w głowie. Nie zastanawiamy się, od razu zaznaczamy i idziemy dalej. Test w skrajnym przypadku będzie trwał godzinę, więc trzeba się uzbroić w cierpliwość oraz coś do picia.

Wystrzegaj się jednak myślenia życzeniowego. Zaznaczaj pierwszą myśl, która Ci przyjdzie do głowy, ale musi być to myśl o tym, co jest w Tobie, a nie jakim człowiekiem chcesz być. Jeżeli będziesz odpowiadać błędnie, test da błędne wyniki. Zmarnujesz swój czas i pieniądze, a to raczej nie najlepsza perspektywa.

Po pokonaniu tych trudności i chwili czekania raport jest gotowy. Możesz go obejrzeć na stronie Gallupa. Razem z raportem masz dostęp do obszernej wikipedii, która opisuje tak sam test, jak i wszystkie talenty.

Dlaczego warto zrobić test Gallupa

Test Gallupa jest najprostszą możliwością sprawdzenia swoich talentów, chociaż płatną. Można próbować znaleźć podróbki, czy niepełne testy, ale uważam, że niecałe 100 złotych to dobra cena za ten test.

Co więcej, kiedy tylko najdzie cię ochota, możesz dokupić sobie rozwinięcie raportu do wszystkich 34 talentów. Nie musisz robić testu drugi raz ani robić od razu testu dla wszystkich talentów. Całkiem miło z ich strony.

Instytut Gallupa udostępnia raport o talentach, wraz z ich opisem i analizą. Raport dla pięciu lub wszystkich talentów jest w języku polskim, za to opis pojedynczego talentu na ich stronie jest w języku angielskim.

Dotychczas przebadano ponad 20 milionów ludzi i wiele osób potwierdzało prawdziwość zarówno testu, jak i talentów. Nie zmienia to faktu, że opisy jednak są ogólne, dlatego nie spodziewaj się, że cały opis pasuje w 100% do Ciebie.

Z własnego doświadczenia i opinii innych ludzi z internetu, około 75% opisu talentu idealnie pasuje do Ciebie, a reszta może, ale nie musi pasować. Jesteśmy skomplikowanym bytem i mamy różne życia, więc to niemożliwe, żeby 177 potrafiło bezbłędnie nas opisać. To nie dotyczy tylko tego testu, co do zasady każdy test uogólnia i spłaszcza nas do zbadania kilku wybranych wymiarów naszego życia. Test Gallupa przynajmniej robi to dobrze.

Niestety, zrobienie testu pociąga za sobą też konsekwencje negatywne. Jeżeli zrobisz test na wszystkie 34 talenty i odkryjesz, że jako ostatni jest talent, na którym Ci zależy, możesz czuć się źle. Przykładowo – jeżeli ostatni talent to osiąganie, możesz się załamać myślą, że podświadomie nie chcesz nic osiągnąć. A to nie prawda, po prostu są rzeczy ważniejsze w Twoim życiu niż osiąganie, na przykład relacje z rodziną.

Bazowanie tylko i wyłącznie na silnych stronach czy talentach jest ryzykowne. Nie każdy potrafi to robić, a wiele osób może stracić pracę, majątek czy zdrowie, próbując wykonywać tylko to, co wyszło im w teście. Nie nastawiaj się tylko na mocne strony. Pracuj też nad słabościami.

Talenty się zmieniają, gdy zmienia się nasza osobowość, dorastamy, wiemy więcej, lub zachodzi ważną zmianą w naszym życiu. Dlatego też traktuj test jako coś, co jest tylko tutaj i teraz. Talenty, które znajdziesz w teście, są dla ciebie ważne w podanej kolejności tylko na ten moment. Nie bazuj swoich kolejnych 20 lat życia na jednym teście. Jeżeli chcesz bazować na Gallupie, wykonuj test regularnie, co roku lub po zauważeniu w sobie większych zmian.

Talenty mają również negatywne odbicie, które możesz spotęgować zrobieniem testu. Przykładowo, mój główny talent – Indywidualizacja – pozwala mi na znalezienie szczegółów w innych ludziach. Mogę znaleźć to, co ich wyróżnia i jest niepowtarzalne. Z drugiej strony, dla kogoś może to być wtykanie nosa w nie swoje sprawy, za duże interesowanie się czy wchodzenie w życie. Może też być problemem, kiedy powiem komuś prawdę, którą ta osoba próbuje wyprzeć z siebie. Wtedy powstaje kolejny konflikt. Dlatego nie traktuj talentów jako tylko i wyłącznie plusów. Uważaj też na minusy.

Jakie talenty są przydatne do jakiego zawodu.

Test Gallupa dzieli nas na 34 talenty podzielone na 4 domeny:

Budowanie relacji – talenty z tej domeny wspierają budowanie relacji z innymi ludźmi. Są to:

  • Bliskość – Relator
  • Elastyczność – Adaptability
  • Empatia – Empathy
  • Indywidualizacja – Individualization
  • Integrator – Includer
  • Optymista – Positivity
  • Rozwijanie innych – Developer
  • Współzależność – Connectedness
  • Zgodność – Harmony

Myślenie strategiczne – talenty z tej domeny pomagają analizować sytuację i dokonywać wyborów. Są to:

  • Analityk – Analytical
  • Intelekt – Intellection
  • Kontekst – Context
  • Odkrywczość – Ideation
  • Strateg – Strategic
  • Uczenie się – Learner
  • Wizjoner – Futuristic
  • Zbieranie – Input

Wpływanie – talenty z tej domeny wspierają komunikację i przekonywanie innych do swojego zdania. Są to:

  • Aktywator – Activator
  • Czar – Woo
  • Dowodzenie – Command
  • Komunikatywność – Communication
  • Maksymalista – Maximizer
  • Poważanie – Significance
  • Rywalizacja – Competition
  • Wiara w siebie – Self

Wykonywanie  – talenty z tej domeny wspierają działanie, wykonywanie jakiejś pracy. Sa to:

  • Bezstronność – Consistency
  • Dyscyplina – Discipline
  • Naprawianie – Restorative
  • Odpowiedzialność – Responsibility
  • Organizator – Arranger
  • Osiąganie – Achiever
  • Ukierunkowanie – Focus
  • Pryncypialność – Belief
  • Rozwaga – Deliberative

Na pewno polecam zrobienie testu każdemu managerowi czy liderowi zespołu. Rozumiejąc, co jest Twoją mocną stroną, możesz lepiej pracować z ludźmi. Talenty z grupy wykonywania będą twoją mocną stroną.

Sprzedawcy mogą się zainteresować talentami, żeby sprzedawać lepiej. Mogą wplatać kawałek swojej osobowości i talentów do technik sprzedaży czy negocjacji, czyniąc je lepszymi i efektywniejszymi. Talenty z grupy wpływania będą tutaj przydatne.

Osoby występujące publicznie mogą zainteresować się talentami z tego samego powodu co sprzedawcy. Każdy inaczej będzie tworzył przekaz dla odbiorcy, ale robiąc to w zgodzie z talentami, można robić to lepiej, szybciej czy przyjemniej. Najbardziej mi tutaj pasują talenty z zakresu budowania relacji.

Wszystkie osoby odpowiedzialne za innych ludzi, na kierowniczych stanowiskach, szefowie itd. powinni zainteresować się testem, żeby lepiej i skuteczniej spełniać swoje obowiązki. Talenty z grupy myślenia strategicznego są tutaj kluczowe.

Gdzie są jednak wszyscy pozostali? Pomiędzy wszystkimi grupami. Wiele zawodów po prostu nie wymaga konkretnych talentów, więc tutaj objawiają się talenty bardziej osobowości niż pracy. Na pewno znacie dwóch pracowników tej samej firmy, gdzie jeden występuje przed ludźmi, a drugi woli cisze i spokój. To nie jest nic złego czy dobrego, te osoby po prostu takie są.

Istnieją talenty pomocne przy konkretnych zawodach, ale ciężko wyznaczyć jeden talent odpowiedzialny za konkretną pracę. Nie możemy tego tak spłycać. Wracając do przykładu z początku, pisarzem może być i analityk i optymista. Napiszą to samo inaczej, ale napiszą. Nie przywiązujmy konkretnych talentów do zawodu. Podejdźmy do problemu od drugiej strony, mianowicie zastanówmy jak wykorzystać nasze talenty w naszym zawodzie.

Pamiętaj też, że brak jakiegoś talentu w pierwszej piątce czy to, że jakiś talent jest ostatni, to nic złego. Ten test nie mówi, w czym jesteś dobry a w czym zły. On pokazuje ci, co, dokładnie w tym momencie życia, jest dla ciebie najważniejsze. 

Jak zrobić test

Zrobienie testu jest bardzo dobre. Najpierw należy wejść na stronę https://www.gallup.com 

Teraz zescrolluj niżej i wybierz CliftonStrengths

Teraz przejdziesz do sklepu. Zescrolluj niżej, a zobaczysz interesujące Cię opcje:

Wybierz tą, która Ci najbardziej odpowiada i przejdź dalej.

Przejdź cały proces płatności i poczekaj, aż na e-maila dostaniesz wiadomość potwierdzająca zakup. Z poziomu wiadomości e-mail lub korzystając z opcji “REDEEM CODE” na stronie https://www.gallup.com/cliftonstrengths/en/home.aspx przejdź do tworzenia konta, a następnie do testu. Początek wygląda tak:

Następnie jest krótka instrukcja i właściwy test. Czeka na Ciebie 177 pytań, więc uzbrój się w cierpliwość.

Po teście musisz poczekać chwilę na wynik. Czasami przychodzi od razu, czasami trzeba poczekać godzinę lub dwie. Dostaniesz e-mail z wiadomością, że raport jest gotowy. Następnie przejdź na stronę Gallupa, zaloguj się i sprawdź swój raport. Q moim przypadku ta strona wygląda tak:

Po przejściu do raportu widać to:

Raport można obejrzeć na stronie, gdzie jest dostępna wikipedia z opisem po angielsku, lub można go pobrać jako PDF po polsku. Raport PDF wygląda tak:

Omówienie wyników

Omówię krótko teraz moje pięć najważniejszych cech. Analiza jest zrobiona konkretnie pode mnie i jeżeli Ty masz te same talenty, możesz interpretować je inaczej. Jeżeli masz problem z interpretacją talentu, napisz w komentarzu. Chętnie pomogę.

  1. Indywidualizacja – Jestem zaintrygowany niepowtarzalnością każdej osoby, rozumiem, dlaczego i jak ludzie się od siebie różnią oraz zauważam szczegóły w mowie, zachowaniu czy stylu bycia innych ludzi. Z drugiej strony, zbytnia uwaga na ludzi może ich peszyć czy denerwować, a przyglądając się każdemu z bliska, mogę stracić z oczu całość grupy.
  2. Odkrywczość – fascynują mnie idee, rozwiązania, najlepsze wyjścia i wyjaśnienia sytuacji. Lubię wiedzieć, jak coś działa. Zawsze szukam związków i rozwiązań. Z drugiej strony, jestem skazany na szukanie tych rozwiązań, czy tego chcę, czy nie. Najprostsze rozwiązanie czasami może nie wystarczyć, musi przecież coś być głębszego, prawda?
  3. Zbieranie – kolekcjonuję wiedzę, książki i gry planszowe, ponieważ uważam je za ważne w moim życiu. Z drugiej strony, żadnej z tych rzeczy nie wyrzucam, z myślą, że kiedyś się przyda.
  4. CZAR (Ciągłe zdobywanie aprobaty rozmówcy) – Lubię poznawać ludzi oraz rozmawiać z ludźmi. Chętnie rozmawiam, czy to z nowo poznanymi osobami, czy ze starymi znajomymi. Z drugiej strony często mam problem z dzieleniem się tym, co myślę, więc część osób może uważać rozmowę za sztuczną.
  5. Bliskość – Lubię przebywać z bliskimi mi osobami, bardziej niż poznawanie innych ludzi. Dążę do pogłębienia relacji i poznania celi, uczuć, obaw czy marzeń przyjaciół. Nazwijmy to przyjaźnią głęboką. Z drugiej strony, oni mogą nie chcieć takiego poziomu relacji, więc moje zachowanie i pomoc może ich drażnić. Paradoksalnie, przez to, że traktuję przyjaciół blisko, mogę ich stracić.

Jak widzisz, najmocniejsze cechy mogą sprawić też najwięcej bólu. Dlatego właśnie nie można iść w nie na 100%. Przemyśl każdą cechę i zastanów się, co złego może ona przynieść. Wiedząc to, będzie Ci prościej tego uniknąć.

Podsumowanie

Talenty Gallupa to bardzo dobre narzędzie, do poznania siebie. Pozwala Ci lepiej skupić się na obecnej pracy i życiu, i lepiej osiągać to, co sobie zakładasz. Nie daj się jednak ponieść negatywnym skutkom tego testu. Pamiętaj, to tylko test. Nie zawierzaj mu swojego całego życia. We wszystkim myśl samodzielnie i krytycznie, w każdy talent najpierw dobrze poznaj i przemyśl. Kiedy jednak Ci się to uda, Twoje życie będzie lepsze.