Zdarzało Ci się robić coś bardzo długo, i mieć małe efekty lub ich brak? Spędzanie dużej ilości czasu nie zawsze przekłada się na wyniki, a z drugiej strony czasami robiąc bardzo niewiele, można osiągnąć całkiem sporo. W zrozumieniu, dlaczego tak jest, pomoże nam zasada Pareto.

Czym jest zasada Pareto?

Zasada Pareto w swojej pierwotnej wersji mówi nam, że 20% obiektów powiązana jest z 80% zasobów. Dlatego nazywana też jest Zasadą 80/20. Pierwszy raz tę zależność zauważył włoski ekonomista Vilfredo Pareto. Obserwował on mianowicie, że 20% ludzi posiada 80% bogactwa jego kraju. Potwierdził to również w innych krajach. Prawda, że straszna? Oznacza to, że pozostałe 80% ludzi musi się zadowolić 20% bogactwa.

Co się jednak okazało, tę zasadę można zagnieżdżać i przenosić na inne dziedziny życia. Będzie trochę matematyki, więc skup się. Z tych 80% ludzi, którzy mają 20% bogactw, znowu ⅕ z 80% ludzi będzie miała ⅘ z 20% bogactw. Nazwijmy ich lekko bogatymi. ⅘ z 80% ludzi będzie miało ⅕ z 20% bogactw, nazwijmy ich przeciętnymi ludźmi. Z najbogatszych 20% ludzi, którzy mają 80% bogactw, ⅕ będzie miała ⅘ z tych 80% bogactw, czyli będą super bogaci, a ⅘ najbogatszych będzie miało do podziału ⅕ z 80% bogactw, czyli będą tylko bogaci. Przerażająca wizja.

Zasada Pareto ma też pewną odmianę, w której… zagnieżdża się zasadę Pareto w zasadzie Pareto. Brzmi ona – 5/15/80 (wiem, że powinno być 4/16/80, ale 5/15/80 lepiej się pamięta) i oznacza to, co już opisałem wyżej, czyli 20% z najlepszych ma super wyniki, 15% normalne, a 80% słabe.

Można uznać to za wymysł i niczym niepopartą teorię, gdyby nie fakty. Zasada Pareto była wielokrotnie badana, i pamiętając o błędach statystycznych, prawie zawsze okazywała się prawdziwa. Czy to jeżeli chodzi o bogactwo, czy… życie.

Jak wykorzystać zasadę Pareto?

Okazuje się, że zasadę Pareto można stosować do większości życia. 20% Twoich wysiłków przynosi ci 80% dochodu, 20% nauki przynosi 80% wyniki, 20% ćwiczeń przynosi 80% wyniku na siłowni, 20% książki ma 80% wiedzy itd. W zasadzie wszędzie wokół nas działa zasada Pareto. Warto więc wykorzystać ją na swoją korzyść.

Jeżeli zadowala Cię tylko 80% wyniku, zysku, wiedzy czy efektów, to nie przeznaczaj całego czasu na nie, tylko 20%. Znajdź te najważniejsze czynności, które musisz wykonać, a które zabierają 20% czasu, i tylko je rób. Zminimalizuj czas do 20%, i zyskaj tylko 80% efektów. Czasu wtedy stracisz niewiele, za to będziesz się cieszyć z 80 wyników. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale lepsze 80% niż nic.

Zasada Pareto w praktyce

  • 20% wiedzy z przedmiotu pozwoli zdobyć 80% punktów na egzaminie
  • 20% wysiłków na siłowni da Ci 80% efektów i odchudzania i budowania masy
  • 20% książki ma 80% najważniejszych informacji (pozdrawiam streszczenia)
  • 20% zadań wykonywanych w pracy zapewnia ci 80% zarobków
  • 20% najlepszych pracowników daje firmie 80% przychodu
  • 20% klientów firmy daje 80% dochodów
  • 20% ludzi chce się rozwijać, a 80% nie

To tylko kilka przykładów, jednak widzisz już chyba zależność. Gdzie nie spojrzysz, 20% obiektów zabiera 80% zasobów. Czymkolwiek by one nie były.

Podsumowanie

Zasada Pareto jest prawdziwa, więc skorzystaj z niej. Wykorzystaj 20% swoich sił, by zyskać 80% wyników. Dzięki temu będziesz robić może nie więcej, ale na pewno robiąc mniej. Dodatkowy czas zaś przeznacz na to, co tylko chcesz, np. na sprawdzenie innych wpisów na blogu. Powodzenia!